انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط پیام رسانی است با تو می گویم، تو خواه از سخنم پند گیر و خواه رنجش". 

چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از بیست و چهارم تا سی ام اردیبهشت ماه 1401 در زیر آمده است. 
1- انارک نیوز: مکاتبه و پیگیری لازم درخصوص نواقص جاده ای بخش انارک توسط بخشداری انجام پذیرفته است. همچنین عملیات بهسازی و ایمن سازی روکش آسفالت مسیر انارک به نایین از ابتدای میدان ورودی به مسافت دو کیلومتر، به منظور پیشگیری از وقوع حوادث جاده ای آغاز شد. 
- ناشناس: ظاهرا برای جاده کنارگذر هیچ صحبت و تصمیمی گرفته نشده است.
2- انارک نیوز: مراسم کلنگ زنی احداث ایستگاه هواشناسی  تمام خودکار شهر انارک با حضور مسئولین استانی و شهرستانی انجام شد. قابل ذکر است این ایستگاه با همت و همکاری خیرین گرانقدر انارکی احداث خواهد شد.
3- انارک نیوز: بازدید اهالی انارک از موزه مردم شناسی انارک درروز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی انجام شد.
4- انارک نیوز: یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند، خانم اشرف قارونی انارکی. همگی درگذشتگان یادشان به خیر و  خدا بیامرزدشان.

رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ گفت: استخراج غیراصولی سنگ‌های قیمتی باعث هدر رفتن این ثروت ملی در کشور می‌شود.
آقای مسعود کیانی در گفتگو  با خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاری صداوسیما استخراج غیراصولی را یکی از اشکالات صنعت گوهرسنگ عنوان کرد و افزود: در بحث استخراج، یک مشکل عمده مربوط به نحوه استخراج است که به صورت انفجاری است و باعث از بین رفتن کانی و ماده معدنی می‌شود؛ این در حالی است که در بسیاری از کشور‌ها استخراج سنگ‌های قیمتی با استفاده از روش‌های نوین مبتنی بر فشار آب (واترجیت) صورت می‌گیرد. 
وی افزود: به طور مثال، روش استخراج انفجاری در معدن مس میدوک باعث شده هزاران تن فیروزه از بین برود. 
رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ استفاده نادرست از ماده استخراج شده را نیز یکی دیگر از اشکالات در حوزه استخراج گوهرسنگ‌ها دانست و افزود: در معدن مس میدوک که ذخایر غنی فیروزه دارد و شاید از لحاظ حجم بزرگ‌ترین معدن فیروزه جهان باشد، متاسفانه فیروزه را به عنوان ماده اولیه مس استخراج می‌کنند و در کوره‌های مس ریخته می‌ریزند؛ در واقع ارزش افزوده‌ای این سنگ قیمتی در کوره‌های مس سوزانده می‌شود. 
وی ادامه داد: به طور مثال، اگر قرار باشد ۱۲۰ کیلو مس ۱۲ عیار تولید شود، یک تن فیروزه باید از بین برود، در حالی که ارزش مالی یک تن فیروزه یک و نیم میلیارد تومان است. 
 
برابری یک کیلو فیروزه تراش خورده با ۲۳ بشکه نفت

رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ اضافه کرد: همچنین یک کیلو فیروزه تراش خورده متوسط معادل ۲۳۰۰ دلار و ۲۳ بشکه نفت به قیمت هر بشکه ۷۰ دلار برآورد می‌شود، اما با وجود معادن فیروزه در کشور نتوانسته ایم ارزش افزوده این بخش را برای اقتصاد فعال نماییم
یک کیلو گارنت سبز معادل ۷۰ هزار بشکه نفت

رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ همچنین به ظرفیت کرمان در سنگ گارنت نیز اشاره کرد و گفت: روستای باغ برج کرمان بهترین گارنت سبز دنیا را دارد که قیراطی ۱۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد و به عنوان نشان تجاری در روسیه، پاکستان و دبی فروخته می‌شود، اما به دلیل قیمت بالای آن برای فعالان گوهرسنگ ایران که کیلویی یک و نیم میلیارد تومان می‌شود، امکان خرید داخلی وجود ندارد، در حالی که برای تاجران خارجی به دلار آن را می‌خرند، حدود ۴۰۰ میلیون هزینه دارد و به همین دلیل، توسط آن‌ها خریداری و به صورت قاچاق به خارج از کشور می‌رود.

وی افزود: این در حالی است که یک کیلو گارنت تراش خورده کرمان معادل ۵ میلیون دلار و ۷۰ هزار بشکه نفت است و ما نتوانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم.

کیانی، سنگ ولفونیت در معدن انارک و سنگ آپاتیت در معدن اسفوردی را از دیگر سنگ‌های قیمتی دانست که ارزش افزوده بالایی دارد، اما به دلیل شیوه نادرست استخراج آنها، امکان بهره مندی از ارزش افزوده آن از بین می‌رود.
(کد خبر: ۳۴۴۵۹۲۳ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳)

انالله و انا الیه راجعون 
ناباورانه خبردار شدیم خانم اشرف قارونی انارکی (همسر آقای مجتیی شجاعی) بیست و پنجم اردیبهشت ماه در اصفهان از میان ما رفت و آشنایانش دیگر نگاه پر از محبت او را نخواهند دید.

انارک نیوز این مصیبت را به خانواده قارونی و دیگر بستگان تسلیت می گوید، شکیبایی وابستگان و آمرزش شادروان را از درگاه پروردگار مهربان درخواست می نماید. 
روانش شاد و یادش گرامی باد.

ثبت زلزله‌های با بزرگای ۳ و ۴ در بهاباد یزد/ استان مازندران با زلزله ۳.۶ لرزید
به گزارش ایسنا، در هفته گذشته در بهاباد استان یزد بعد از زلزله‌ای به بزرگای ۴ زمین‌لرزه‌هایی به بزرگای ۳.۲ و ۳.۴ رخ داد. استان یزد گسل‌های فعالی چون گسل "کوهبنان" دارد. این گسل در حاشیه جنوب شرقی ایالت لرزه زمین ساختی ایران مرکزی تا شمال غربی بهاباد با طول حدود  ۳۰۰ کیلومتر و امتداد تقریبی جنوب- شمال با میل به غرب امتداد دارد و این گسل یکی از لرزه‌خیزترین گسل‌های ایران مرکزی بوده و موجب زمین لرزه‌های متعددی در استان "کرمان" و "یزد" شده است....

پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت
.
.. زلزله ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری در انارک استان اصفهان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای روز ۲۳ اردیبهشت بوده که در عمق ۱۰ کیلومتری و در ۳۱ کیلومتری انارک، ۷۶ کیلومتری نائین و ۸۷ کیلومتری زواره این استان گزارش شد.

انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط پیام رسانی است با تو می گویم، تو خواه از سخنم پند گیر و خواه رنجش". 

چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از هفدهم تا بیست وسوم اردیبهشت ماه 1401 در زیر آمده است. 

1- فرازی: خیرین برای تشویق دانش آموزانی که در کلاس آموزش قران شرکت داشته مبلغی پول پرداخت کرده بودن. اما شنیده ام که تقسیم پول بین دانش آموزان بصورت نامناسب تقسیم شده. چرا تبعیض؟ موجب سرخوردگی و به وجود آمدن ناامیدی در دانش آموز می شود.
- ناشناس: بهتر نبود هر دو مسجد یک روش را برای انتخاب نفرات به کار می بردند. مسجد جامع بیاد هرروز هدیه بده.
- میرزائی عشین: ایکاش خیرین نظارت بیشتری در چگونگی هزینه کرد داشته باشند تا یک عمل خیر تبدیل به یک عمل با پیامدهایی چون تبعیض ،دلخوری ،دلزدگی و تفرقه نشود.
2- نعمتی: مدتی قبل ابتدای جاده انارک بطرف مجتمع رفاهی خدماتی آسفالت گردید در کمتر از چند ماه این آسفالت دچار بریدگی و دست انداز و ناهمواری گردید استدعا داریم در انتخاب پیمانکار و کیفیت کار دقت بعمل آورند.
3- زاهد: اگر (در فروش) آویشن از منطقه بیابانک هست باید بگویند. نه اینکه بنام آویشن انارک به بازار عرضه کنند چون آویشن کوه های انارک از نظر طعم و مزه یک است.
4- رویدادهای انارک: نصب پایه های روشنایی و تامین برق چهار قطعه آرامستان بهشت زهرا انارک که هزینه های مربوطه توسط اعضای شورای اسلامی شهر آقایان محسن اناری و ابراهیم ‌زاهد و کمک خیرخواهانه خانواده مرحوم فرامرز کافی انارکی تامین گردیده است. همچنین ساماندهی دست فروشان و وانت های دوره گرد سطح شهر انارک نسبت به استقرار در روز های شنبه تا دوشنبه جنب آب انبار سنتی واقع در محله پشت حصار اقدام نمایند.
- روابط عمومی شهرداری: مهار حریق منزل مسکونی واقع در شهرک شهید رجایی انارکی که ماموران  به محل حادثه اعزام و با امدادرسانی به موقع حریق مهار و از سرایت به اطراف جلوگیری شد. حریق مصدومی نداشت. همچنین برگزاری کلاس آیین نامه رانندگی پایه دوم و موتور  سیکلت در محل سالن اجتماعات مرکز خدمات بهزیستی شهر انارک بانجام شد.
5- انارک نیوز: هم زمان با فرا رسیدن هفته سلامت مسئولین شهر انارک با حضور در مرکز جامع سلامت شهری انارک از کادر درمان این مرکز قدردانی کردند.
6- انارک نیوز: محور انارک -نایین و بالعکس به دلیل کاهش دید افقی و گرد وخاک شدید موقتاً مسدود شد.
7- انارک نیوز: یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند. جانباز سرافراز جنگ تحمیلی، آقای براتعلی جلالپور از چوپانان. همگی درگذشتگان یادشان به خیر و  خدا بیامرزدشان.

مسیرهای مسدود شده شرق اصفهان بازگشایی شدمدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از بازگشایی مسیرهای مسدود شده در شرق استان به علت وزش باد شدید و گرد و خاک در شبانه روز گذشته خبر داد.

منصور شیشه‌فروش روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وزش تندبادهای لحظه‌ای با سرعت ۸۰ و ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در شبانه‌روز گذشته موجب شد که پلیس راه به‌منظور پیشگیری از وقوع حوادث جاده‌ای و کاهش میدان دید بصورت موقت جاده انارک – دامغان - جندق را مسدود کند.

وی اظهار داشت: با کاهش شدت طوفان گرد و خاک و افزایش میدان دید در ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه شب گذشته مسیرهای جاده‌ای سه راهی جندق – معلمان، سه راهی جندق – چوپانان و مسیر انارک – دامغان و جندق بازگشایی شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین با توجه به پیش‌‍ بینی اداره‌کل هواشناسی اصفهان مبنی بر وقوع رگبار و رعد و برق، بارش تگرگ، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک از امروز در نیمه شرقی و جنوب و غرب استان، نسبت به آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، برخورد صاعقه، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و درختان فرسوده هشدار داد.

وی به شهروندان توصیه کرد که از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌های فصلی خودداری کنند و احتیاط لازم را در هنگام تردد جاده‌ای داشته باشند.

شیشه‌فروش همچنین به اجتناب از فعالیت کوهنوردی، چرای دام در مناطق مرتفع و حاشیه رودخانه‌ها، پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها و آماده‌باش عوامل امدادی و مدیریت بحران در مناطق تحت تاثیر توصیه کرد.

وی  با اشاره به افزایش دبی خروجی سد زاینده‌رود و جاری شدن آب در بستر رودخانه گفت: در این راستا توصیه‌های ایمنی بمنظور پیشگیری از وقوع حوادث غرق‌شدگی در رودخانه‌ها، کانالهای منشعب با تقویت تیمهای امدادی، غواصی و نجات در آب توسط شهرداریها در مسیر رودخانه‌ها و نیز تیم‌های امدادی و مراقبت شرکت آب منطقه‌ای و میراب زاینده رود ابلاغ شد.

به گزارش ایرنا، خروجی سد زاینده‌رود با هدف جاری سازی رودخانه و تخصیص آب برای نوبت چهارم آبیاری مزارع شرق اصفهان از نیمه شب پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت افزایش یافت.
(۷ اردیبهشت ۱۴۰۱،‏ ۹:۳۷ - کد خبر: 84743264)

مقالات دیگر...